Täna helisevad kõikjal Eestis kirikukellad Vabadussõjas võidelnute auks

1920. aasta 3. jaanuaril kell 10.30 vaikisid Vabadussõjas relvad – Eesti Vabariik oli võitnud endale tee tulevikku. Sel puhul tähistatakse üle kogu Eesti Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva. Üle terve maa helisevad kirikukellad, et anda au kümnetele tuhandetele Eesti sõduritele ja mälestamaks kõiki neid tuhandeid, kes andsid oma elu vabaduse nimel.

Kell 10.30 toimub Eesti Muinsuskaitse Seltsi, Eesti Sõjahaudade Hoolde Liidu ja Kindral Johan Laidoneri Seltsi korraldatud kogunemine Tallinas Reaalkooli Poisi juures. Viimsi mõisapargis, Vabadussõja ülemjuhataja kindral Johan Laidoneri kunagises kodus antakse au ülemjuhatajale ja teistele Eesti väejuhtidele ning sõjameestele. Sel tunnil süüdatakse küünlad ja asetatakse lilli kõikjal üle Eesti, kus on Vabadussõja ausambad ja Vabadussõjas võidelnute kalmutähiseid.

Kell 15.00 tähistatakse Kuusalu Laurentsiuse kirikus Eesti Vabadussõja pöördelahingute 100. aastapäeva mälestusteenistuse ja kontserdiga. Teenivad EELK peapiiskop Urmas Viilma, EELK Ida-Harju praostkonna praosti kt Margus Kirja ja Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas. Kõnelevad Eesti Vabariigi kaitseminister Jüri Luik, Soome Vabariigi kaitseminister Jussi Niinistö ja EELK peapiiskop Urmas Viilma. Kontsertosas musitseerib organist Andres Uibo, laulab Tallinna Ülikooli meeskoor Indrek Viiardi juhatusel, solist on Kalle Sepp.

Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) liikmeskirikute esindajatest osalevad teenistusel EKN-i president emeriitpeapiiskop Andres Põder ja täitevsekretär pastor Ruudi Leinus, samuti esindajad Rooma Katolikust, Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidust, Eesti Metodisti Kirikust, Eesti Kristlikust Nelipühi Kirikust, Seitsmenda Päeva Adventistide Koguduste Eesti Liidust, Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikust, Eesti Karismaatilisest Episkopaalkirikust ja Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikust.

Teenistusele eelneb kell 14.00 mälestushetk Kuusalu Vabadussõja mälestussamba juures ja esimese Eesti Vabadussõjas langenud Soome vabatahtliku Aukusti Tuomineni VR II/3 hauatähise avamistseremoonia Kuusalu kalmistul. Vabadussõjas langenute mälestussamba juures kõneleb Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa. Kõnele järgneb mälestustseremoonia ja pärgade asetamine.

Aukusti Tuomineni hauatähise avamisel kõnelevad Soome kaitseminister Jussi Niinistö ja Hannele Valkeeniemi Soome suursaatkonnast (”100 aastat hilinenud hauakivi lugu”). Mälestuspalvuse viib läbi kaplan Peeter Paenurm.