Tartus avati kirikukeskus Pastoraat

Peapiiskop Urmas Viilma õnnistas täna, 2. detsembril, Tartus MTÜ Tartu Teoloogia Akadeemia eestvedamisel rajatud kirikukeskuse Pastoraat ja pühitses selle kabeli.

Tartus Riia 22A esimesel korrusel asuvat ja 450 ruutmeetri suurust kristlike organisatsioonide keskust nimega Pastoraat õnnistades soovis peapiiskop Urmas Viilma, et see võiks olla õpetamise ja õppimise, jumalalaste kokkusaamise, palveosaduse, hingeabi andmise, usus süvenemise ning vaimse kasvamise kohaks. Pastoraat saagu “paigaks, kust minnakse jagama ning saadetakse välja sõnumit Jeesusest Kristusest eesti rahva keskele ja kõikjale, kus seda tunnistamist vajatakse,” õnnistas ta.

Keskuse kabeli pühitsemisel soovis peapiiskop, et see saaks usus süvenemise ja jõu kogumise kohaks, kust minejail oleks Püha Vaimu väes jaksu ning vaimset jõudu minna täitma neid ülesandeid, mida pühitseja Issand palvetajatele ja usus vastuvõtjatele annab.

MTÜ Tartu Teoloogia Akadeemia juhataja Siimon Haamer jutustas Pastoraadi saamisloost. Juba 1990ndate aastate algupoolel otsiti kodu Tartu Teoloogia Akadeemiale ning lootused olid seotud Tartu vanalinnas aadressil Lossi 30/32 asuva majaga. 1995. aasta 4. juulil toimus selle maja juures ka õppehoone ehitustööde alguse õnnistamine ning tolle sündmuse tähistamiseks sai paigaldatud seinale metallplaat, millel seisis Taaveti lauluraamatu 127. laulu 1. salm: „Kui Issand ei ehita koda, siis ehitajad näevad selle kallal vaeva ilmaaegu!“ Hoonet ei olnud siiski võimalik valmis ehitada, sest annetatud rahast ei jätkunud ja lubatud lisa ei laekunud. Aastad läksid ja maja lagunes, kuid plaat püsis endiselt seinal. Kesklinnas asuv väärika ajalooga, kuid halvas olukorras hoone äratas tähelepanu ja loomulikult märgati ka tahvlit, millel seisis Jumala sõna. See andis ajendi pilgeteks. Tehti nalja, et Jumalal sai raha otsa, või peeti ehitustööde algatajaid lihtsalt rumalateks usklikeks, kes loodavad Jumalale ja siis kõrbevad.

25 aastat vaikselt hõõgunud visioon kristlikke organisatsioone koondavast hoonest Tartus sai taas lõkkele puhutud 2018. aastal. Toona aprilli lõpus alustati 100 euroga rahastuskampaaniat, mille esimeseks eesmärgiks oli koguda kuue nädalaga täna avatud ruumide sissemaksuks vajalikud 100 000 eurot. Seatud eesmärk sai selle lühikese ajaga kuhjaga täidetud ning pärast niisugust imet ei olnud enam võimalik tagasi pöörduda. Peagi oli 16 kuuga oli annetatud 370 000 eurot ning tänu sellele oli võimalik viieks aastaks laenu võtta, et kogu 1,6 miljonit eurot maksev projekt lõpuni viia,  samas annetuste kogumist jätkates. Nii on täna avatud kirikukeskus Pastoraat kerkinud paljude inimeste ühise palve ja toetuse najal. Kogu vajaminev raha on laekunud annetustest.

Keskuse avamisel said sõna nii selle saamisloos kaasalöönud kui ka koostööpartnerid. Tartu linnapea Urmas Klaas kinkis Pastoraadile kõiki Tartu sildu kujutava kunstiteose koos sooviga, et avatavaski asutuses võiks inimeste vahel aset leida lahutavaid voogusid ületavad kohtumised.

Pastoraadi ruumid on mitmekülgse kasutusotstarbega. Seal:
* saab pidada privaatset hingehoidlikku vestlust;
* kasutada kontoriruumi töötegemiseks;
* leida mugava kohtumispaiga klubiruumis või mujal;
* pidada koosolekut videokonverentsisüsteemiga varustatud nõupidamisruumis;
* korraldada koolitust väikesele grupile või kuni 70 inimesele;
* kabelis saab viia läbi palvetundi või omaette palvetamiseks sinna eralduda;
* külaliskorteris saavad majutuda üliõpilased, õppejõud ja kõik teised, kes öömaja vajavad.

Lisateavet Pastoraadi kohta saab kodulehelt www.tartupastoraat.ee.

Õp Tiit Kuusemaa fotod Pastoraadi avamisest: