Videoinstallatsioon Narva Aleksandri kirikus võitis maineka disainiauhinna

20. septembri õhtul kuulutati Noblessneri Valukojas välja ADC*Eesti Disainiauhinnad 2019 võitjad. Kategoorias Keskkond/varia pälvis kõige kõrgema ehk kuldse auhinna agentuur Exporabbit valgusinstallatsiooni eest „Taevas Narva kohal“ Narva Aleksandri kirikus.

Narva Aleksandri koguduse õpetaja Urmas Karileet kommenteeris, et inimesed on saanud tänu valgusinstallatsioonile ühe hea täiendava põhjuse kirikusse tulla: „Augustikuus käis Narva Aleksandri kirikus vaatamas videoinstallatsiooni “Taevas Narva kohal“ ca tuhatkond inimest. Võrreldes eelmise aastaga on Aleksandri kiriku külastatavus kasvanud üle kahe korra. Videoinstallatsioon on jätkuvalt populaarne ja juba broneeritakse vaatamisaegu isegi aastaks ette.”

Narva Aleksandri kirik on keerulise ajalooga objekt, mille taasavamiseks otsiti pikka aega ideed. Kirikut iseloomustas keeruline ruumiolukord, väike kogudus ja piiratud kasvuvõimalused, samas oli soov silma paista ja täita kirik külalistevooga, kuid see näis võimatu missioonina. Idee luua hoonesse videoinstallatsioon osutus aga kõigi piirangute kiuste suureks edulooks. Sündis „Taevas Narva kohal“ – kogu Ida-Euroopa suurim videoprojeksiooni püsiinstallatsioon, millega on kaetud 520 m² suuruse kupli pind. Logo ja graafiline stiil on inspireeritud kiriku kupli arhitektuurist.

15-minutiline videoinstallatsioon kiriku kupli all räägib loo Narvast kui omaaegsest baroksest pärlist, sõjapurustustest, Narvast muutuvas ajas. Mineviku peatüki sulgenud Narva ärkab ja tärkab taas elule. Vesi – eluallikas avaldub nii loodusjõuna kui peenemate struktuuride kaudu. Vesi on mõjutatav, ta reageerib ja mäletab. Mõningaid vihjeid inimeste hingesuurusest toovad meieni pühakute heateod, kes on kõik kunagi olnud tavalised inimesed meie endi seast.

Palju õnne, valgusinstallatsiooni loonud agentuur Exporabbit ja autorid: projektijuht Erika Saks, AD Jüri Lõun, muusika ja heli autor Ardo Ran Varres, video ja animatsiooni autor Taavi Varm, stsenaariumi kirjutanud Donald Tomberg ning töö tellija, Narva Maarja kogudus! Suur tänu EELK Toetusfondi nõukogu liikmele, ettevõtja Heiti Häälele, tänu kelle toetusele videoinstallatsiooni valmimine võimalikuks sai!