Tavad

Sooviksin teada kuna lüüakse hingekella? Kas selleks on kirikus või kabelis ettenähtud mingi kord?
(Kas surmale järgneval hommikul, mis kella ajal, mitu korda ja milliste vaheaegadega kella lüüakse?)

Vastavalt EELK Konsistooriumi poolt 1997. aastal kehtestatud korrale helistatakse koguduseliikme surmasõnumina hingekella. Hingekella lüüakse aeglaselt, löökide vahe on umbes 7-10 sekundit. Vana tava on, et kella lüüakse uueti siis, kui eelmise löögi kumin on kustunud.

Matusekella lüüakse samal viisil matuserongi saabumisel kirikusse või kabelisse ning sealt väljumisel ja surnuaiale või hauale liikumisel.

Tegemist on valdkonnaga, mida on võimalik reguleerida vaid üsna üldiselt, kuna eri paigus on mitmesuguseid kohalikke tavasid. Mõnel pool on kombeks, et matusekella lüüakse kogu matusetalituse ajal.

Kellaaegade suhtes mingeid ettekirjutusi ei ole - väljaarvatud rahvuslikel leinapäevadel (25. märtsil ja 14. juunil), mil kella helistatakse keskpäeval (kl 12.00-12.10).

Enn Auksmann
Pärnu Eliisabeti koguduse abiõpetaja