KÕIK KÜSIMUSED

Palun abi ühe kirikupüha eestikeelse nime leidmisel. See on esimene pühapäev pärast paastu algust - "invocavit"-pühapäev. Kas sellel on levinud eestikeelne nimi?

Ei, vastavat eestikeelset nimetust tarvitusel ei ole. Nimetatud pühapäeva nimetatakse lihtsalt paastuaja (ehk Kristuse kannatamisaja) esimeseks pühapäevaks.

Nimetus "Invocavit" (õigupoolest küll "Invocabit") pärineb paastuaja esimese pühapäeva vanakiriklikust algussalmist ehk Introitusest Ps 91, 15-16, mis algab sõnadega: "Invocabit me, et ego exaudiam eum ..." - "Ta hüüab mind appi ja ma vastan temale (võtan teda kuulda) ..."

Tegemist on jumalateenistust alustava psalmilõiguga, mis on tänapäeval tihtipeale asendunud koguduse alguslauluga. Eesti luterlikus traditsioonis on Introitus ehk algussalmid enamasti säilinud ja paastuaja esimesel pühapäeval algavad nad nõnda: "Issand, Sa oled ütelnud: "Tema hüüab mind appi ja ma vastan temale.""

Enn Auksmann
Kärdla, Pühalepa ja Reigi koguduse õpetaja